Lancia to włoska marka samochodów osobowych. Firma została założona w Turynie przez Vincenzo Lancie i Claudio Fogolina w 1906 roku.

Historia marki Lancia

Oryginalne logo zostało zaprojektowane przez hrabiego Carlo Biscaretti di Ruffia. Hrabia stworzył dla Vincenzy 6 szkiców z czego on wybrał okrągły ze złożony z niebieskiej lancy, flagi ze złotym napisem Lancia, nad kierownicą z czterema ramionami.

Pierwszym modelem Lancii wytwarzanym seryjnie była Lancia Alfa (opracowana w 1907 roku, z maksymalną prędkością 90 km/h, produkowana w latach 1908-1909). Do 1930 roku kolejne modele Lancii nosiły nazwę liter greckiego alfabetu. Późniejsze modele często nosiły nazwę kobiecych imion. Dość innowacyjnym modelem okazał się być wyprodukowany w 1922 roku model Lambda (pierwszy na świecie samochód z niezależnym zawieszeniem przednich kół i nadwoziem samonośnym). Markę dość szybko zaczęto postrzegać jako luksusową.

W 1937 roku, w wieku 56 lat, na atak serca umiera Vincenzo Lancia. W tym też roku pojawia się model Aprilia, jeden z pierwszych, który podczas tworzenia poddawany był próbom aerodynamicznym. Lancia Aprilia posiadała ponadto niezależne zawieszenie wszystkich kół, a hamulce bębnowe nie były zamontowane na kołach, lecz w połączeniu z półosią wychodzącą z mechanizmu różnicowego.

W 1954 Lancia przedstawiła swój model Formuły 1 (Lancia D50) jednak już po roku wycofali się z wyścigów z powodu kłopotów finansowych.

Lancia zajmowała się również tworzeniem pojazdów użytkowych. Pojazdy te powstawały w osobnym oddziale “Lancia Veicoli Industriali”, który w 1975 roku wszedł w skład nowej spółki Iveco. Niedługo potem zaprzestano produkcji pojazdów użytkowych pod Marką „Lancia”.

Od 1969 roku firma należy do koncernu Fiat, lecz wciąż produkuje samochody pod swoją nazwą. Lancia Stratos produkowana od 1972 roku, której nadwozie zbudowano zostało z aluminium i włókna szklanego byłą jedynie dowodem na to, że auta zachowały swój własny unikatowy styl. Pierwszym jednak modelem opracowanym wspólnie z Fiatem jest model Beta.

Do 2009 roku produkowano model Thesis używany m.in. przez polski rząd.

Od 2011 produkowane jest jedynie 5 modeli (Delta, Flavia, Thema, Voyager, Ypsilon). Jednak co roku jest ich produkowanych coraz mniej. Wszystko ze względu na niską sprzedawalność.

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w 2018 roku marka przestanie istnieć.

Źródło: wikipedia.org